Pn - Pt 9:00 - 19:30

Sob. 9.00 - 12.00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   

Możliwość umawiania wizyt przez Internet na wettermin.pl
lub pod numerem telefonu 600 835 557

Co zrobić, gdy nasz pupil złamie ząb?

Wydawać by się mogło, że zęby są na tyle twarde, że nie da się ich złamać. Rzeczywistość okazuje się jednak inna. Zarówno ludzie, jak i zwierzęta doświadczają tego przykrego zdarzenia wskutek różnych urazów i wypadków. Psy najczęściej łamią sobie zęby podczas zabawy, a dokładniej gryzienia twardych przedmiotów. Problem ten dotyczy zarówno starszych czworonogów, jak i szczeniąt. W tym przypadku wiek pupila nie gra znaczącej roli. Zwykle też trudno taką sytuację przewidzieć. Niemniej, kiedy do niej dojdzie, kluczowe znaczenie ma odpowiednia reakcja. Jak zareagować, gdy dojdzie do złamania zęba u psa?

 

Złamanie zęba u psa – jak postępować?

Gdy pies złamie ząb, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, z jakim uszkodzeniem mamy do czynienia. Aby to zrobić, nie wystarczy samodzielnie obejrzeć uzębienie czworonoga. I choć często gołym okiem da się zauważyć złamania, warto dokładnie ocenić, czy ułamany ząb nie będzie ranił wnętrza pyska psa. Najlepiej, by zrobił to specjalista. Z tego powodu w każdym przypadku, gdy dojdzie do złamania zęba u psa i niezależnie od tego, który ząb został uszkodzony, należy udać się do psiego dentysty.

Każdy złamany ząb u psa musi zostać wyleczony. Nawet jeśli mowa o złamaniu, które nie powoduje ran w pysku, interwencja stomatologa zwierzęcego jest koniecznością i ze względu na komfort i zdrowie czworonoga nie wolno jej bagatelizować. Należy przy tym pamiętać, że zdrowie jamy ustnej pupila ma duże znaczenie dla jego ogólnej kondycji zdrowotnej. Nie da się więc uniknąć wizyty w przychodni weterynaryjnej w przypadku takiego urazu. Jak wówczas wygląda interwencja psiego dentysty? Jej zakres może być różny. Wiele zależy od rodzaju i stopnia uszkodzenia zęba. Niekiedy nawet nie obejdzie się bez jego usunięcia.

Czytaj dalej: Czy leczenie wad zgryzu u psów jest konieczne?