Pn - Pt 9:00 - 19:30

Sob. 9.00 - 12.00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   

Możliwość umawiania wizyt przez Internet na wettermin.pl
lub pod numerem telefonu 600 835 557

Jak często powinno się przeprowadzać konsultacje stomatologiczne u kotów i psów?

Higiena jamy ustnej psów i kotów ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu ich zdrowia. Tak, jak w przypadku ludzi niezdiagnozowane stany zapalne, mogą przyczyniać się do rozwoju poważnych chorób uzębienia. Schorzenia jamy ustnej u zwierząt objawiają się nie tylko dyskomfortem w trakcie jedzenia lub zabawy, ale też zwiększają ryzyko zachorowań na choroby współistniejące. Aby temu zapobiec, należy regularnie dbać o zęby pupili. Ważna jest zarówno higiena domowa, jak i profesjonalna opieka stomatologiczna. Jak często kontrolować stan zębów psa lub kota u lekarza weterynarii? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

 

Kiedy zabrać pupila na kontrolę stomatologiczną?

Kontrole stomatologiczne powinny być przede wszystkim regularne. Nawet jeśli na co dzień przywiązuje się dużą uwagę do higieny jamy ustnej psa lub kota, nie należy lekceważyć wizyt kontrolnych u lekarza weterynarii. Stan uzębienia pupila należy szczegółowo skontrolować przynajmniej raz do roku. W niektórych przypadkach kontrole powinny być częstsze, zwłaszcza jeśli np. zwierzę jest w trakcie leczenia stomatologicznego. Wówczas przychodnię należy odwiedzać w terminach wyznaczonych przez lekarza weterynarii.

Konsultacji stomatologicznych np. u stomatologa zwierzęcego w Gdańsku w naszym gabinecie ANIMARVET nie należy też odkładać w czasie, gdy zauważy się niepokojące zmiany w jamie ustnej pupila. Wśród wskazań do przyspieszonej wizyty wymienić można np.:

  • problemy z przyjmowaniem pożywienia,
  • kłopoty z gryzieniem lub żucie pokarmu tylko na jednej stronie jamy ustnej,
  • brak apetytu,
  • intensywny ślinotok,
  • nieprzyjemny zapach z pyszczka,
  • krwawienie z dziąseł.

Na wizytę u weterynarza niezwłocznie trzeba też umówić psa lub kota w nagłych przypadkach, takich jak np. złamanie lub zwichnięcie zęba. Kontroli nie należy bagatelizować również w momencie, gdy dojdzie do uszkodzeń w obrębie jamy ustnej pupila lub zaklinowania ciała obcego w jego przestrzeniach międzyzębowych. Warto pamiętać, że wszelkie urazy powodują dyskomfort, a niekiedy nawet uniemożliwiają pupilom jedzenie i picie. Przyspieszona konsultacja stomatologiczna bywa zatem nieunikniona.

Czytaj dalej: Kiedy niezbędna jest ekstrakcja zębów stałych u psa?