Pn - Pt 9:00 - 19:30

Sob. 9.00 - 12.00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   

Możliwość umawiania wizyt przez Internet na wettermin.pl
lub pod numerem telefonu 600 835 557

Badanie kardiologiczne zwierząt - Gdańsk

Diagnostykę i leczenie pacjentów kardiologicznych prowadzi lek. wet. Jagoda Kleister.

 

Wskazania do badania kardiologicznego:

  • pacjent z objawami chorób serca (patrz pkt.2),
  • przed planowanym znieczuleniem ogólnym,
  • pacjent bez objawów niewydolności serca, ale ze stwierdzonym szmerem sercowym, np. w trakcie badania przed szczepieniem – wczesne wykrycie choroby serca pozwala na jej kontrolowanie i zapobiegnięcie rozwojowi pełnoobjawowej niewydolności serca lub ograniczenie i opóźnienie jej nasilenia, a także wydłużenie życia w komforcie,
  • pacjent należący do rasy predysponowanej do chorób serca (m. in. rasy miniaturowe, rasy brachycefaliczne, Cavalier King Charles spaniel, doberman, labrador, rasy olbrzymie, koty ras: Maine Coon, norweski leśny, brytyjski krótkowłosy, Devon rex, Cornish rex, sphinx).

 

Jakie mogą być objawy chorób serca?

  • duszność - oddychanie z otwartym pyszczkiem, przyspieszony, ciężki oddech,
  • kaszel – zwłaszcza w nocy i nad ranem, w momentach ekscytacji,
  • nietolerancja wysiłkowa – szybsze męczenie się, niechęć do spacerów i zabawy,
  • omdlenia,
  • powiększenie brzucha,
  • duża utrata masy ciała,
  • siny język (lub nos u kotów z różowym nosem).

 

Badanie kardiologiczne obejmuje:

  • wywiad,
  • osłuchiwanie serca i układu oddechowego,
  • badanie echokardiograficzne,
  • badanie EKG,
  • pomiar ciśnienia krwi.

 

badanie kardiograficzne

Badanie echokardiograficzne

badanie echokardiograficzne psa

Jest to badanie serca przez ścianę klatki piersiowej za pomocą aparatu USG. Dzięki niemu lekarz jest w stanie dokładnie obejrzeć serce i jego pracę, wykonać pomiary struktur serca, ocenić kurczliwość mięśnia sercowego, przepływ krwi przez jamy serca i naczynia, obecność ewentualnych zmian patologicznych wrodzonych lub nabytych z wiekiem.

W gabinecie korzystamy z nowoczesnego aparatu USG Sonoscape S22 z pełnym panelem kardiologicznym (sonda kardiologiczna tzw. phased-array, monitoring EKG, badanie w trybach: B-mode, M-mode, Doppler kolorowy, Doppler spektralny fali pulsacyjnej i ciągłej, oprogramowanie kardiologiczne).

Badanie jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne, nie wymaga specjalnego wcześniejszego przygotowania, wymaga jedynie trochę cierpliwości zarówno ze strony zwierzęcia, jak i właściciela (trwa ok. 45 minut). Pacjent badany jest w komfortowej pozycji leżącej na boku na specjalnym stole do badań echokardiograficznych. W trakcie badania monitorowany jest jednocześnie zapis EKG pacjenta. Konieczne jest wygolenie niewielkiego kawałka sierści na klatce piersiowej (w okolicy za przednią łapką z obu stron). Do badania używany jest specjalny żel do USG, który jest nietoksyczny i nie pozostawia plam.

 

Badanie elektrokardiograficzne (EKG)

Jest to badanie czynności elektrycznej serca za pomocą elektrod przypiętych do ciała pacjenta (najczęściej w okolicy pach i pachwin). Pozwala wykryć zaburzenia rytmu serca (arytmie) oraz pośrednio ocenić stan ogólny mięśnia sercowego.

Badanie jest bezbolesne i trwa kilka minut. Najczęściej pacjent badany jest w pozycji leżącej na prawym boku, z łapkami wyciągniętymi do przodu - wtedy odczyt zapisu EKG jest najbardziej zgodny ze standardami badania, chociaż w wyjątkowych sytuacjach (np. duszność) badanie może być wykonane w innej pozycji, aby graniczyć stres pacjenta. Nie jest konieczne specjalne przygotowanie do badania, zwierzę musi jedynie mieć suchą sierść, należy też zdjąć wszystkie metalowe elementy, np. obrożę.

Badanie wykonujemy za pomocą nowoczesnego elektrokardiografu BTL 08, elektrody podłączane są za pomocą delikatnych zacisków „krokodylków”, sierść w tym miejscu zostaje zwilżona specjalnym żelem do EKG.

Zobacz: Okulistyka

 

Badanie ciśnienia tętniczego krwi

Nadciśnienie tętnicze jest coraz częściej diagnozowane u zwierząt, zwłaszcza u psów i kotów z chorobami serca, nerek, tarczycy, przy zespole Cushinga, czy też u zwierząt starszych,

Nieleczone nadciśnienie jest zagrożeniem dla wielu narządów – m. in. nerek, mózgu, układu krążenia i narządu wzroku.

Pomiar ciśnienia jest bezbolesny, nie wymaga specjalnego przygotowania, zajmuje kilka-kilkanaście minut (choć czasem zwierzę potrzebuje więcej czasu, żeby się rozluźnić i uspokoić). Badanie wykonujemy za pomocą aparatu SonoMed VetBP Doppler.

Sondę aparatu przykładamy do spodniej strony łapki lub ogona zwierzaka (musimy w tym miejscu ogolić malutkie okienko w sierści). Powyżej zakładamy mankiet - podobnie jak przy pomiarze ciśnienia u ludzi.

Wytyczne Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Kotów z 2017 roku co do rozpoznawania i leczenia nadciśnienia tętniczego u kotów:

  1. Koty w tzw. grupie ryzyka (chorujące na przewlekłą niewydolność nerek, nadczynność tarczycy, hiperaldosteronizm, hiperadrenokortycyzm, z wtórnymi do nadciśnienia zmianami w gałkach ocznych, nerkach, układzie krążenia i mózgu) powinny mieć wykonany pomiar ciśnienia natychmiastowo oraz kontrolnie co 3-6 miesięcy.
  2. Koty zdrowe w wieku 3-6 lat- zaleca się pomiar ciśnienia raz w roku.
  3. Koty zdrowe w wieku 7-10 lat- zaleca się pomiar ciśnienia co najmniej raz w roku.
  4. Koty zdrowe w wieku 11 lat oraz powyżej – zalecany jest pomiar ciśnienia co 6-12 miesięcy.

 

badanie ciśnienia tętniczego krwi